Unatoč činjenici da pomorsko dobro obuhvaća preko 33.000 km2 hrvatskog teritorija, veoma su rijetka izdanja koja se zaokruženo bave ovom opsežnom i zanimljivom pravnom problematikom.
Ova monografija u izdanju Hrvatskog hidrografskog instituta iz Splita prilično je opsežno (234 stranice srednjeg formata) i zaokruženo djelo, gdje se pokušavaju na sveobuhvatan način analizirati mnogobrojna pitanja vezana za pomorsko dobro u Republici Hrvatskoj.
Knjiga se sastoji od 11 poglavlja. Započinje s komparativnom analizom pojma pomorskog dobra u teoriji i zakonodavstvu, a potom se opsežno izlaže razvoj propisa o pomorskom dobru u nas, od razdoblja Austro-ugarske do rješenja koja se nalaze u sadašnjem Pomorskom zakoniku Republike Hrvatske. Posebna se pažnja posvećuje problematici određivanja granica pomorskog dobra te njegovoj evidenciji, s detaljnom analizom postojećih propisa.
Govori se dalje o posebnoj uporabi pomorskog dobra, a najveće poglavlje knjige posvećeno je koncesijama. Tu se započinje s općim pojmom koncesije, zatim se govori o koncesijama općenito u hrvatskom pravu te konačno u koncesijama na pomorskom dobru.
Analiziraju se također i pitanja vlasništva i hipoteke na objektima izgrađenim na pomorskom dobru, te inspekcijski nadzor pomorskog dobra. Posebna vrijednost knjige je što su u njoj korišteni mnogobrojni izvori domaće i strane literature, koji su navedeni u opsežnoj bibliografiji, tako da predstavlja dobar presjek dosadašnjih radova na ovom području.
U knjizi se navodi i velik broj prijedloga za kvalitetniju regulaciju pomorskog dobra.
Goran Vojković